کار در صنعت گردشگری

Atoosa Atoosa
91 بازدید

تعریف صنعت گردشگری و جایگاهش در دیگر صنایع

رشته گردشگری، یك رشته میان رشته ای است كه با موضوعات و مسایل مختلفی چون: زمین شناسی، جغرافیا،تاریخ،محیط زیست،معماری،دین، موسیقی، صنایع دستی،ادبیات، فرهنگ و تمدن، مد وفشن، حقوق، روانشناسی و بسیاری علوم دیگر در ارتباط است و کاربرد آنها را نمایش می دهد.
صنعت گردشگری در كشورهای پیشرفته بین سه صنعت اول آنها قرار دارد و بر روی این صنعت سرمایه گذاری های مختلفی انجام می دهند.
ما در این مطلب یک نگاه بومی به این صنعت میندازیم که واقعا چرا این صنعت به آن توجه ویژه ای شود؟
اگر بخواهیم درباره گردشگری اطلاعات بیشتری بدانیم بهتر است چه دوره های آموزشی گذرانده شود؟
آیا محیط های دانشگاهی  داخل ایران واقعا می توانند نیاز آموزشی رشته گردشگری را برطرف کنند؟

صنعت گردشگری، افزایش ارزآورزی و اشتغالزایی

صنعت گردشگری باعث ارزآوری، افزایش كسب و كار،رونق اقتصادی جامعه میزبان، نزدیك شدن فرهنگ هاوهم بستگی بین وحدتملت های مختلف می شود. با گردشگری میتوانبیكاری دریك كشور را به كمترین حد رساند.

صتعت گردشگری در دانشگاه و دوره های موردنیاز

در دانشگاه به صورت كاربردی،  مهارتهایی لازم و مهارتهایی جهت ارتقا در حوزه كاری باشد را فرا نمیگیرید. به خوبی نمیتوانید سازو كار این صنعت را لمس  و درك كنید.
یكسری مهارتها چون مهارتهای ارزیابی ، دیجیتال ماركتینگ را میتوانید از موسسات آموزشی فرا بگیرید.

برای درك بهتر این صنعت، خودتان برنامه ریزی كنید كه به مسافرت بروید با تعیین مشخصه هایی چون هدف،زمان،بودجه ی  مورد نیاز تصمیم گیری و به مقاصد مختلف گردشگری بروید.

بعد از گذراندن دوره ی کارشناسی  رشته مدیدریت جهانگردی در دانشگاه، لازم است در خارج از دانشگاه دوره هایی بگذرانید تا بتوانید مشغول به کار شوید که شامل:
    مدیر فنی بندب-مدیر تور گردشگری-از سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری
    راهنمای تور ایرانگردی و جهانگردی از سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری.
نکته:برای شرکت در این دوره ها میتوانید غیر حضوری شرکت کرده که خودتان کتاب ها را تهیه کنید و بخوانید با مراجعه به موسسات آموزشی گردشگری و زیر نظر سازمان.
و دوره های دیگر چون مدیر فنی بند الف-صدوربلیط هواپیما-، مدیرفنی بندپ- سیاحت و زیارت- و دیگردوره های گردشگری و مرتبط با آن را توسط موسسات آموزشی و آژانس های گردشگری شرکت کنین.

شرایط کار در صنعت گردشگری

شرایط ورود به کار در صنعت گردشگری ایران با شرایط زیر هست:
    ۱.دادن سفته و یا چک چند میلیونی به عنوان ضمانت.
   ۲. روابط در آژانس های گردشگری، به نسبت آزادتر هست.
شرایطی که گفته شد؛ بنا به تجربه تجربه ی خودم که در مصاحبه های آژانس های مسافرتی-هواپیمایی-گردشگری رفته ام و مدتی کارآموز بوده ام.
برای وارد شدن به كار در این صنعت، بهتر است یا ارتباطات بیشتری كه در این حرفه مشغول به كارند؛ داشته باشید و برای زدن استارتاپتون باید به سنگهایی كه در جلوی راهتان می اندازند، كنار بیایید. چون هر صنعت و حرفه ی جدیدی كه بیایید  با دو راه با آن مقابله میكنند یك گروه سنگ اندازی میكنتد و گروه دیگر با آنها همراه میشوند.

استارتاپ درصنعت گردشگری

برای زدن استارتاپ در این صنعت، دوره هایی كه گفته شد را باید حتما بگذارنید تا مجوز كسب و كار برایتان صادر شود.
بهتر است در این زمینه به جای گذراندن دوره  ها، یك دوره ی كلی كه مهارت های فردی و شخصیتی با توجه به نیاز گردشگری هست را داشته باشید تا افرادی كه شایسته هستند؛ انتخاب شوند؛ وجود داشته باشد.

سدها و راهکارها

 

آموززش گردشگری در ایران، امری ضروری نیز محسوب می شود. چرا كه با شناخت و آموزش های مناسب میتواند همچون جنینی كه نیاز به مراقبت ، نیاز های ضروی اولیه را دارد.
سعی در آموزش دادن و شناخت این صنعت كنید؛ مانند استارتاپ آكادمی گردشگری ایران، اشكان بروج. با این كار میتوانید جلوگیری كنید از كارهایی چون تخریب محیط زیست، منقرض شدن گونه های كمیاب، ازبیم نرفتن فرهنگهای متنوع و … .
متاسفانه  در ایران، حوزه ی كار گردشگری به دو حوزه ی مدیر فنی و راهنمای تور خلاصه شده است كه میتوانید حوزه های مخلف و متنوعی در آن ایجاد كنید.
می توانید تور گردشگری ادبیات در ایران بزنید،  از مسیرهای دریایی كشور برای سفرهای داخلی بهره ببرید،  دوره های یادگیری ارتباطات و بازاریابی برگذار كنید، میتوانید در رابطه با كتاب تور برگذار كنید، تورهای تفریحی مانند مسابقات بازیهای میزی برگذار كنید و می توانید یكسری چیزهایی كه هم جالب باشد  و هم سرگرمی را ایجاد كنید.

صنعت گردشگری در خارج از کشور

زمینه ی گسترش و وسعت این صنعت در کشورهای اروپایی،آمریکایی و کانادایی و یکسری کشورهای آسیایی، بیشتر و بیشتر هست. رشته های دانشگاهی و کارهای گردشگری فراوانی را دارند که در ایران نه وارد شده و نه وجود دارند.

رشته هایی چون مدیریت جهانگردی و مهمانوازی؛ فرهنگ، محیط، محتویات، تاریخ، هنر وایده های اروپایی؛ ادبیات، هنرها و محیط میراث فرهنگی؛ ارشد بین المللی مدیریت اوقات فراغت،گردشگری و رویدادها.

شغل هایی چون:  مدیریت توسعه تجارت، راهنمای عمومی تخصصی،مدیریت کاربران جهان، دایرکتور گردشگری ومهمانوازی؛ مشاوره، مدیریت تجارب مشتری و ازین قیبلها.

بسته به علایق، ویژگی های شخصیتی، مهارت هایی که میخواهید، فرا گیرید ویا فرا گرفتید، شرایط زندگی، میتوانید در هر کدام از رشته ها و کارهای گردشگری، فعالیت کنید و نیاز به ذوق و شوق، علاقه به یادگیری، استمرار یادگیری مهارت های جدید دارد تا بتوانید به خوبی از پسش بربیایید..

دسته بندی دسته‌بندی نشده
اشتراک گذاری

نوشته های مرتبط

۹ پاسخ به “کار در صنعت گردشگری”

  1. مطمعنا صنعت گردشگری توی خارج یکی از ارکان اصلی برای فراهم کردن بودجه کشور بنا شده ولی اینجا بدلیل گذاشتن محدودیت بیشتر برای افراد خارجی فراهم باشه برای افراد داخلی فراهم شده اما بنظر من کسی بره تاریخچه شهرهای کشورها رو یاد بگیره و اونجا امتحان بده و واردش بشه چندین برابر سود میکنه تا اینجا

    1. بستگی به شرایط زندگی، اولویت ها و ترجیح دادن زندگی در داخل یا خارج از کشور دارد؛ در کل به هر حال میشه گردشگر جذب کرد و نباید خیلی نا امید هم باشیم

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ورود به سایت